X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

100 روش برای زندگی بی دغدغه

جمعه 5 دی‌ماه سال 1393 ساعت 14:47

100 روش برای زندگی بی دغدغه

۱ در هر زمان فقط یک کار انجام دهید قبل از شروع به هر کاری با تفکر وارد عمل شوید تا آن کار را به خوبی انجام  دهید، به نحوی که سبب رضایت شما گردد. آنگاه سراغ کار بعدی بروید. انجام چندین کار در یک زمان شاید تنها از عهده ی کامپیوتر برآید اما اگر انسان ها چنین کنند، دچار بی دقتی و اشتباه شده و در نتیجه کارشان بی  ثمر یا حداقل بی اعتبار خواهد شد. شیوه ی صحیح زندگی آن است که  آنچه را با افکار پریشان و غیر متمرکز انجام می دهی، کنار بگذاری و زمان دقیقی برای به انجام رساندن هر کاری در نظر بگیری.

 ۲ هر روز یک چیز اضافی را به دور بریزید. همه ما اشیا اضافی به درد نخوری در منزل خود داریم. چیزهایی که گاهی سر راهمان را در یافتن چیزهایی که نیاز داریم، سد می کنند. واقع بین باشید و اگر قصد استفاده از این گونه چیزها را ندارید، آن ها را به دور بریزید. هر روز چیزی بیابید که به آنها نیاز ندارید و آن ها را دور بریزید یا حداقل از  خود دور کنید. بدین ترتیب وسایل غیر ضروری به تدریج از زندگی شما بیرون می روندو با باز شدن فضای زندگیتان، نظم و ترتیب قابل توجهی در منزل و زندگی شما ایجاد می گردد

۳ مهمانی های خود را به صورت خودمانی تر و مختصر برگزار کنید. مهمانی های مفصل هم پر خرج و وقت گیر هستند و هم خسته کننده و اگر شما فرصت گفتگو با همه را داشته باشید، این گفتگوها سرسری و بسیار کوتاه خواهند بود در حالی که مهمانی های کوچکتر، به آسانی قابل اداره هستند و خرج و کار کمتری می طلبند و شما وقت کافی برای گفتگو و  خوشی با مهمان هایتان را خواهید داشت. بنابراین در هر میهمانی، مهمانان کمتری را دعوت کنید تا از عهده ی پذیرایی بهتر برآیید. چرا خود را دیوانه می کنید؟

 ۴ حتما به اندازه ی نیاز بخوابید. اگر خواب شما اندک باشد، شما را دچار حواس پرتی خواهد کرد و در انجام  کارهایتان نیز کوتاهی خواهید کرد و سرانجام دچار خواب آلودگی و بدخلقی  می شوید و بدین ترتیب ناچارید که کمبود خوابتان را به نحوی جبران کنید. یاد بگیرید که زودتر دست از کار بکشید و خواب شبانه شما در حدود هشت  ساعت باشد، در این صورت روز بعد آمادگی و نشاط بیشتری برای کار کردن خواهید داشت.

 ۵ تغییرات زندگی خود را تدریجی ایجاد کنید. نه یک رژیم سخت غذایی و نه یک برنامه ی شدید ورزشی و نه تغییر و نه  اصلاح ناگهانی خود و دیگران. هر یک از این کارها شاید برای مدت کوتاهی انجام پذیر باشد اما یقینا همیشگی نخواهد بود. تغییرات واقعی زندگی  همیشه با تصمیمات کوچک و دقیق شروع شده و با حوصله و اندیشه به تدریج به دگرگونی بزرگی تبدیل می شوند. این تصمیمات کوچک برای شما  و دیگران هیچ زمانی نداشته، بلکه شما را به نتیجه ی مطلوبی می رسانند. اگر واقعا تصمیم به تغییری گرفته اید با شکیبایی بیشتر و بدون  عملکردی عجولانه، این تغییر را به تدریج و مرحله به مرحله به انجام برسانید.

۶ مسئولیت ها را به افراد معتبر و قابل اعتماد واگذار کنید. پیرامون ما، همیشه افرادی هستند که برای اشتباهات خود، سرهم بندی کاری و عدم حضور به موقع خود سر کار، بهانه هایی می سازند. خلاف  چنین انسان هایی نیز افرادی وجود دارند. پس بخت و اقبال ما نیست که ما  را با هریک از این گونه انسان ها روبه رو می سازد و این بستگی به آگاهی  ما دارد شما علاقه مندید که مسئولیت فرزندانتان یا منزلتان یا سرمایه و دیگر امور زندگیتان را چه کسی عهده دار شود؟ بنابراین افراد شاکی و ناسپاس و بی اعتبار را کنار بگذارید و از افراد موفق استفاده کنید.

 ۷ دنیا و مسئولیت های آن را به دوش نگیرید. جنایت، قحطی و گرسنگی، رنج و بدبختی و فساد و بی عدالتی این جهان هر ورز ما را به سوی یاس و ناامیدی می کشاند. به خودتان بیایید شما نمی توانید تغییرات اساسی در این دنیا انجام دهید. اما در درون زندگی هر یک از ما کارها و وظایف فراوانی وجود دارد که باید انجام دهیم، برای مهربان  بودن، و خیرخواهی و سخاوتمندی و فهیم بودن از خانواده ی خود شروع کنید و بعد به بیرون از خانواده حرکت کنید. اگر هر یک از ما، به سهم خود  وظایف شخصی خود را انجام دهیم در واقع دنیا متفاوت خواهد شد. بنابراین  اگر مسائل کوچک و شخصی را حل کنیم مشکلات عمده تر به دنبال آن حل خواهد شد.

 ۸   به اندام خود توجه کنید. نداشتن وقت بهانه ی خوبی برای ورزش نکردن نیست. داشتن اندام خوب و  مناسب، سبب سلامت جسم شما و بالا رفتن ضریب هوشی تان خواهد  بود.برای این کار باید از یک برنامه ی غذایی مناسب، سالم و پرانرژی استفاده کرد هر یک از شما مدیون خود و خانواده ی خود هستید، وضعیت  فیزیکی نامناسب نه تنها فشار عصبی شما را افزایش می دهد بلکه به  شما احساس پوچی و بیهودگی نیز القا می کند. جسم خود را متناسب  کنید تا احساس خوبی به شما دست دهد.

۹ علام کنید که متوجه ی منظورشان نیستید ( حرف خودتان را بزنید ) اگر درباره ی آنچه دیگران صحبت می کنند، آگاهی ندارید، سوال کنید. نیازی  نیست با آنچه گفته می شود، موافقت کنید. نظر شما هم به اندازه ی نظر  دیگران مهم است تنها سوال احمقانه آن است که پرسیده نشود، برخی  تصور می کنند که شما از آنچه آنها انجام می دهند آگاهی قبلی دارید و بدین ترتیب بدون مقدمه درباره ی آن صحبت می کنند شما مقصر نیستید و به راحتی می توانید سخن آنان را قطع کرده و درباره ی آنچه می گویند توضیح کامل تری بخواهید. بدین صورت مشکل سر در گمی شما حل خواهد شد.

 ۱۰ رنج و تلاش بیهوده را کنار بگذارید. زندگی بسیاری از ما چنین است که یا به وسیله ی خود یا با فشار دیگران، خود را مکلف به انجام کارهایی می کنیم که فشار زندگی، نگرانی و اضطراب ما را افزایش می دهد در حالی که هیچ دلیل قانع کننده ای در پس  این تلاش نیست. از اختصاص دادن وقت خود برای انجام کارهای بی مورد خصوصا اگر اعتقادی  به آن ندارید، پرهیز کنید در عوض انرژی خود را صرف هدفی بکنید که نیاز  به دقت و احتیاط بیشتری دارد و سرانجام نیز رضایت شما در به پایان  رسیده آن نهفته است.

۱۱ اگر فرزندانتان با هم سازگار نیستند، آنها را با محبت از هم جدا کنید. چرا وقت خود را در سرزنش کردن فرزندانی که با یکدیگر نزاع می کنند، صرف می کنید؟ آن ها را از هم جدا کنید و امتیاز همبازی بودن با یکدیگر را – تا زمانی که راه حل صلح آمیزی برای خود نیافته اند – از آن ها بگیرید این  روش هم سبب می شود آن ها بیشتر قدر یکدیگر را بدانند و هم سبب صرفه جویی در وقت شما می شود بنابراین در چنین مواقعی با این روش آن  ها را تحت کنترل خود درآورید.

 ۱۲ زندگی را به شکل یک دایره نبینید. زندگی را به شکل دایره نگریستن، سبب می شود که همه چیز عادی و قابل پیش بینی به نظر برسد، حال آنکه چنین نیست. در واقع اگر زندگی را  به صورت یک خط ممتد بنگریم آنچه برایمان اتفاق می افتد، هرگز تکراری نخواهد بود حتی تعطیلات و آداب و رسوم، تازه و متفاوت خواهند بود سعی  کنید از فرو افتادن در الگوهای فکری یکنواخت و خسته کننده که انرژی و تنوع را از زندگی شما می گیرند پرهیز کنید.

۱۳ این را که “همه مثل شما فکر نمی کنند” بپذیرید. هیچ کس نمی تواند نقطه نظر خود را تمام و کمال به دیگران بقبولاند. حتی  اگر استدلال بسیار معقول و غیر قابل انکاری ارائه کند، باز هم کسانی هستند که شیوه ی زندگی یا تفکر شما را نخواهند پذیرفت. شاید چنین  انسان هایی مغرور، سرسخت یا احمق باشند. در هر صورت، وقت و انرژی  خود را در متقاعد ساختن آنها تلف نکنید. در عوض سعی کنید در کنار آنها  کار کنید، با آنها زندگی کنید و به تفاوت های آنها به دیده ی احترام بنگرید و  سپاسگزار باشید که این دنیا پر از انسان های شبیه شما نیست.

 ۱۴ به طور متوالی استراحت کنید ( مکررا به خود استراحت بدهید.) رنج بیش از حد هیچ افتخاری ندارد و تحمل زحمت فراوان سبب سرگرمی و  رضایت نمی شود. همیشه وظایف کسل کننده را از کارهای مهم کوچک تشخیص دهید و بین این دو تفاوت قایل شوید و در فواصل معین از کار کناره  بگیرید و استراحت کنید و فعالیت های متنوع دیگری در میان کار خود بگنجانید تا دوباره با انجام کار قبلی خود، انرژی مضاعف و احساس شادابی  بیشتری داشته باشید و این حقیقت را بپذیرید که در هر صورت پروژه ی شما به پایان خواهد رسید.

 ۱۵ همیشه آماده باشید. آمادگی، شما را کارآمد تر، مطمئن تر و به دور از دلواپسی و تردید نگه می دارد اگر خود را برای روبه رو شدن با مسائل غیرمنتظره آماده کنید، توان بیشتری برای حل مشکلات و مقابله با آنها را خواهید داشت. اگر بسیاری از  کارها با بی نظمی و بی سامانی به پایان می رسد، از آن روست که اغلب  مردم آماده ی مواجه شدن با آن ها نیستند. اگر نمی خواهید زندگی تان امری سرسری و غیر قابل پیش بینی و بی نتیجه باشد و اگر می خواهید زندگی سامان یافته ای با نتیجه ی مطلوب و طراحی شده و مشخص داشته باشید، همیشه آماده باشید.

۱۶ اگر نمی خواهید، نخورید. در رستوران یا در خانه و میهمانی با غذاهای لذیذ و فوق العاده پذیرایی می  شوید و احتمالا بیش از آنچه می توانید بخورید، غذا می کشید، و سپس از  آنجا که نمی خواهید میزبان خود را مایوس کنید و غذای مانده بر جای نگذارید و از طرفی چون از دور ریختن غذای اضافی احساس گناه می کنید و  سرانجام به هر دلیل محتمل بیش از غذایی را که نیاز دارید صرف می کنید  این کار نظم بدن شما را بر هم می زند و سبب افزایش کالری های ناخواسته می شود. احساس نکنید که همیشه مجبورید غذای خود را تماما میل کنید در واقع همیشه کمی نیم گرسنه از سر میز برخیزید. پرخوری شما را دچار مشکلات فراوانی می کند.

 ۱۷ اشیا مشابه را در کنار هم بچینید. راکت های تنیس را در گنجه و توپ ها را در گاراژ نگذارید. یا جاروبرقی را در زیر زمین و کیف ها و چمدان ها را در زیر شیروانی، یافتن چیزهایی که در دو  یا سه جا نگه داشته می شود، به اندازه ی کافی دشوار است و محل آنها  فراموش می شود. با انبار کردن اشیا مشابه و همسان جای آنها را دقیقا خواهید شناخت.

 ۱۸ سفر کنید. درست است که مسافرت وقت زیادی را می طلبد اما سرگرم کننده و لذت بخش بوده و سبب تمدد اعصاب است بنابراین هر چه سریع تر دست به کار  شوید ترجیحا مسافرتی پیشنهاد می شود که به یکی از نقاط طبیعی خوش منظره باشد که دارای محیطی مناسب و مردمی خوب نیز باشد رانندگی با سرعت بالا در اتوبان های بزرگ و یکنواخت بی فایده است. باید بدانید که از چشم اندازها و مناظر چگونه استفاده کنید. غالبا توقف کنید و اندکی سیاحت کنید و با قوای تازه و امنیت به مقصد برسید.

 ۲۰ به دنبال صندوقدار مخفی و دور از دسترس عموم بگردید. همیشه در فروشگاه ها، جاهایی نظیر پیشخوان ها، میزهای خدمات و صندوق های حساب وجود دارد که نسبت به بخش های دیگر فروشگاه سریع تر می توانند خریدهای شما را حساب کنند و در خدمت شما باشند.  شما باید آن قسمت را کشف کنید زیرا مردم به طور طبیعی عادت دارند که  به صف های شلوغ و طویل مراجعه کنند لحظه ای تامل کنید و خلوت ترین  قسمت را بیابید با این کار متعجب خواهید شد که چگونه در وقت خود قناعت کرده اید و کارتان را سریع تر پیش برده اید.

۲۱ بپذیرید که زندگی گاهی زشت است. اینکه شما تا چه حدی با دقت برنامه ریزی کرده اید، یا رویاهایتان را چگونه تصور کرده اید، مهم نیست. برخی حوادث چنان شما را سرگردان و مضطرب  و بی قرار می سازد، که هیچ دلیل روشنی هم برای آن ها نمی یابید. شاید این تقدیر شما باشد. اقبال شما، تفاوت آب و هوا، وضعیت بدنتان یا امثال این ها، واقعیتی موجود است. در هر صورت باید چنین بی نظمی ها را  بپذیرید و نیز موقعیت های نامساعد را بخشی از زندگی خود بدانید و به سر و سامان یافتن اوضاع ایمان داشته باشید.

 ۲۲ برای رسیدن به هدف به خود فرصت دهید. امروزه هر کسی انتظار دارد که به نتایج فوری فعالیت های خود برسد. این شما هستید که پشتوانه ی متقابل و محکم خود را پایه ریزی و سرمایه گذاری می کنید شما هستید که یک آلت موسیقی را یاد می گیرید یا با شخصی قرار می گذارید. بنابراین نباید چیزی را که از آن نتیجه ی فوری نگرفته اید، به زودی رها کنید با این کار ممکن است شما از کسب منافع بزرگ تری محروم شوید منافعی که می توانست با تداوم پشتکار شما به  نتیجه برسد صبور باشید و در رسیدن به هدف ها به خود فرصت بیشتری بدهید به یک هدف بزرگ و ارزشمند حتما با پایداری خواهید رسید نه تعجیل.

۲۳ اگر کمبود وقت، هر صبح شما را عجول و عصبی می سازد، زودتر بیدار شوید. هر چند وقت یک بار شکایتی می شنویم که: من صبح ها هرگز وقت کافی  ندارم شما می توانید خیلی ساده وقت بیشتری برای خود اختصاص دهید.  کافی است زودتر بیدار شوید تا وقت کافی برای پوشیدن لباس، خوردن  صبحانه کامل و رفتن به سر کار داشته باشید این کار می تواند برنامه ی تمام یک روز شما را سامان دهد و شیوه ای منطقی به استفاده از زمان دهد. چرخه ی بی ثمر عجله را با استراحت و خواب شبانه ی کافی و سحر خیزی متوقف کنید.

۲۵ سعی نکنید همه چیز را یاد بگیرید. این ممکن نیست که همه چیز را بیاموزید بنابراین همیشه روی چیزی که به  دانستن آن کنجکاو یا نیازمند هستید یا امری که سبب پرباری زندگی و نشاط آن می شود، تمرکز کنید هرگز به خاطر آموختن چیزی که دیگران می  دانند اما شما نیازی به آن ندارید، بر خود سخت نگیرید زندگی صحنه ی  مسابقه نیست شما هم چیزی می دانید که دیگران نمی دانند. انرژی خود  را در جهت اطلاعاتی که نیازمند آن هستید و ارزش واقعی برای شما دارند،  صرف کنید.

۲۶ بیش از حد داوطلب نشوید بیش از آنچه که نیاز دارید یا وقت شما اجازه می دهد، طالب چیزی نباشید. داوطلب انجام کاری بودن بسیار عالی است اما از طرف دیگر گرفتاری شما در یک کار سنگین، وقتی را که باید صرف خانواده خود کنید از شما می گیرد  و انجام آن کار بخصوص نمی تواند عذر موجهی برای عدم انجام وظایف مهم  تر باشد اگر کاری که داوطلب آن می شوید طاقت فرسا است به سادگی  بگویید نه. هیچ کس بیشتر از شما به شما اهمیت نمی دهد. اگر ما بدانیم  که باید بیشتر وقت مان را با فرزندانمان و والدین خود بگذرانیم و دلبسته ی  آنان باشیم نیازی نخواهد بود که داوطلب انجام کارهای سنگین و غیر ضروری دیگری باشیم.

۲۷ از انسان های منفی باف و ناامید دوری کنید. از انسان هایی که تنها عیب جویی می کنند و داستان بدبختی خود را برایتان تعریف می کنند و شما را به ناراحتی درباره ی اموری بی اهمیت وا  می دارند و یا عموما از مردم موسسات و اجتماعات شاکی هستند، دوری  کنید این گونه افراد زندگی شما را چون زندگی خود تیره کرده، سبب یاس و ناامیدی شما گشته، موجبات عقب ماندن شما از پیشرفت می شوند. چه  کسی طالب چنین چیزهایی است؟ وقتی که به چنین افرادی برخوردید در میان خانواده، همکاران، یا هم اتاقی  ها، آنان را همراهی نکنید یا نیازی نبینید که مشوق آن ها در جهت مثبت باشید و همین که آنان شروع به انتقاد از چیزی کردند، مجلس را ترک کنید.

۲۸ تعطیلات طولانی داشته باشید. حداقل دو یا سه هفته ی متوالی در سال یا حتی اگر ممکن بود، بیشتر از  این به مسافرت بروید. با این اعتقاد که وجود شما در سر کار کاملا ضروری  است و اگر شما نباشید، شرکت دچار ورشکستگی خواهد شد. خود را به  کار زنجیر نکنید، همه ما نیازمند استراحتی هستیم که حداقل به مدت یک  هفته حال و هوای ما را دگرگون کند و سبب آسایش و آرامش خاطرمان  گردد تا با دقتی بیش از پیش به کار بازگردیم بنابراین خود را از تعطیلاتی که  واقعا به آن نیازمند و سزاوار آن هستید، محروم نکنید.  

۲۹ خبرهای محلی را تماشا نکنید. دیدن اخبار محلی که قتل ها و آتش سوزی ها و دزدی و گناه را نشان می دهد، ضربه ی ذهنی و روحی بزرگی است. اخبار محلی به طور اعم شامل  نمایش های خسته کننده، زشت و بد آموزی هاست که سبب نگرانی و افسردگی و سرانجام موجب گوشه گیری شما می شود در چنین لحظاتی  بهتر است تلویزیون را خاموش کنید و سعی کنید ساعات خوشی برای خود  فراهم کنید و فراموش نکنید، که شما نمی توانید در اصلاحات و تغییرات کلی نقش اساسی داشته باشید. از رسانه های گروهی بیش از آنچه اخبار  خوب و مسرت بخش پخش شود، خبرهای تکان دهنده و ناگوار پخش می  شود.

۳۰ دوباره خلاصه برنامه را مرور کنید. تصور نکنید که دیگران دقیقا در همان موقعیتی که شما هستید، قرار دارند. یا  آنچه را که برنامه ریزی شده است، کاملا درک می کند. همیشه آموزش ها  و قرار ها را تکرار کنید. مثلا از آنان بخواهید شماره تلفنی را که داده اید،  بازخوانی کنند و برنامه ی طراحی شده را مرور کنید. صرف اندک وقت بیشتر جهت محکم کاری بسیار مفید خواهد بود.

۳۱ خواب نیمروزی داشته باشید. شاید این پیشنهاد با زندگی امروزی مغایرت داشته باشد، اما تحقیقات ثابت  کرده است که افرادی که اندکی خواب نیمروزی دارند، کارایی بالاتر و خوش  خویی بیشتری نسبت به دیگران دارند، بیست و پنج یا سی دقیقه خواب نیمروزی معجزه می کند و این استراحت روزانه نباید با خواب شبانه تداخل  پیدا کند بنابراین خلوتی پیدا کن و در سکوت چرت کوتاه دلپذیری داشته باش این عادت بهره های فراوانی دارد.

۳۲ اگر مایل نیستید به تلفن جواب ندهید. هیچ قانون و حکمی از آداب معاشرت وجود ندارد، که شما را مجبور کند به  خاطر جواب دادن به تلفن کار خود را نیمه تمام رها کنید، یا از سر میز غذا برخیزید، به قطار نرسید و یا برنامه ی تلویزیونی دلخواهتان را نبینید. جز وقتی که شما مایل به جواب دادن باشید پاسخگوی خودکار تلفن را فعال کنید زیرا تصور نمی شود که علاقمند به شنیدن سخنان بیهوده ی یک وراج  باشید. پس بگذارید تلفن زنگ بزند و به آن جواب ندهید.

۳۳ چیزی را که واقعا نیاز ندارید، نخرید. پیش از خرید هر چیز این دو سوال را از خود بپرسید: ۱- آیا واقعا به آن نیاز دارم؟ ۲- آیا می توانم این خرید را به هفته، ماه یا سال آینده موکول کنم؟ اگر با خود صادق باشید، متعجب خواهید شد از اینکه بسیاری مواقع می توانید خرید خود را به تاخیر بیندازید، یا به کلی از آن صرف نظر کنید. بدین ترتیب متوجه خواهید شد که مبالغ فراوانی ذخیره می شود و علاوه بر آن در  می یابید که توانسته اید به آنچه قبلا داشته اید، اکتفا کنید.

 ۳۳ چیزی را که واقعا نیاز ندارید، نخرید. پیش از خرید هر چیز این دو سوال را از خود بپرسید: ۱- آیا واقعا به آن نیاز دارم؟ ۲- آیا می توانم این خرید را به هفته، ماه یا سال آینده موکول کنم؟ اگر با خود صادق باشید، متعجب خواهید شد از اینکه بسیاری مواقع می توانید خرید خود را به تاخیر بیندازید، یا به کلی از آن صرف نظر کنید. بدین ترتیب متوجه خواهید شد که مبالغ فراوانی ذخیره می شود و علاوه بر آن در  می یابید که توانسته اید به آنچه قبلا داشته اید، اکتفا کنید.

۳۴ با مشکلات کنار بیایید. اگر دیر کرده اید، اگر بازی را باخته اید، اگر لکه ای روی لباستان افتاده است  و یا اگر ۳۵۰ دلار برای تعمیر ماشینتان خرج کرده اید، آیا در زندگی یک سال  آینده شما خیلی تاثیر خواهد داشت؟ در زندگی یک هفته آینده تان چطور؟  بیهوده خود را عذاب ندهید و با این امور کنار بیایید این شکست ها را به عنوان بخشی از زندگی در نظر بگیرید نه به عنوان اتفاق استثنایی و آن ها را فرصت هایی برای پاسخ گویی و حل برخی از ناکامی ها به حساب آورید.  این مشکلات، چاشنی و معنی بخش زندگی هستند.

۳۵ مرگ و زندگیتان ( غم و شادیتان ) وابسته به بازارهای مالی نباشد. اگر شما در شرکتی یا موسسه ای سرمایه گذاری کرده اید که سود شما  در دراز مدت به دست می آید، از نوسانات روزانه ی اقتصاد آن شرکت یا موسسه متاثر نشوید. این شرکت ها و موسسات از شما صبر و شکیبایی  بی نهایتی انتظار دارند و با اوج گرفتن یا ورشکستگی خود مالیات و سود را  تغییر می دهند. خود را اسیر این نوسان نکنید و مبلغ سرمایه گذاری خود را  به دست فراموشی بسپارید. 

 ۳۶ درباره ی قطع رابطه با مردم احساس گناه نکنید. آیا می توانید ارتباط خود را با تمام افرادی که در طول زندگی با آنان دوستی و آشنایی داشته اید برای همیشه حفظ کنید؟ اگر چنین چیزی امکان داشت  بسیار خوب بود، اما هیچ ضرورتی برای تحقق این امر غیر ممکن وجود ندارد. قبول کنید، بسیاری از افرادی که ارتباط شما با آنان طولانی نیست یا به جای بسیار دوری نقل مکان می کنند، از حلقه ی روابط شما بیرون خواهند رفت. یک روز با افرادی دوستی می کنید و روزی هم از هم جدا می  شوید. در هر صورت حداقل چیزی که از این رابطه برای شما می ماند، خاطراتی است که از در کنار هم بودن نصیب شما شده است. بنابراین خود  یا دیگری را به خاطر این جدایی مقصر نشمارید و آن را کاملا طبیعی و بر حق به حساب آورید.

۳۷ بین یک غذای آماده سرپایی و غذای سالمی که می توان با آرامش میل کرد  تفاوت زیادی هست. روزنامه ها و مجلات، عکس ها و قطعات، خلاصه ی اطلاعات را عرضه می کنند تا رضایت فوری مخاطبین خود را بر آورده سازند  اما سودمندی آنها بسیار زودگذر است. در مقابل کتاب به ما دیدی وسیع تر  و فهمی عمیق تر می بخشد و سبب تغذیه ی ذهن می شود. علاوه بر این کتاب بهترین پناهگاه ما می باشد. اطلاعات جزئی و غیر رسمی را رها کنید و از کتاب های بزرگی بهره مند شوید.

 ۳۸ تا وقتی که چیزی برای نگرانی ندارید، نگران نباشید. شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که وقتی امور بر وفق مرادشان است و مشکل خاصی ندارند، شروع می کنند به اظهار نگرانی و ناراحتی  درباره بدبختی های پیش نیامده که شاید روزی اتفاق بیفتد و همه چیز را نابود سازد. یا وقتی شخصی سر وقت در جای مقرر حاضر نشد یا کاری مطابق برنامه پیش نرفت، فکر کنند که بدترین نمایش زندگیشان اجرا شده است. شاید همیشه اندکی ترس و نگرانی در ورای ذهنتان رخنه کرده باشد. در هر صورت، بیهوده بودن بسیاری از نگرانی های شما با گذر زمان ثابت می شود و اغلب نگرانی ها غیر قابل توجیه هستند، گاهی حتی اموری که پایان آن ها را ناگوار پیش بینی کرده ایم و نگران بوده ایم، سرانجام  خوشی دارند، بنابراین آرام باشید و از زندگی بهره بر گیرید و درباره آینده ی  یاس آلود این همه ناله سر ندهید.

۳۹ آنچه را که دارید، دوباره نخرید. شاید این موضوع بدیهی به نظر برسد، اما هم اکنون بسیاری از این اقلام در  منزل شما هست و شما هیچ اطلاعی از وجودشان ندارید. مخصوصا اگر کسی باشید که به انباشتن وسایل علاقمند باشید. بنابراین، قبل از اینکه به  خرید بروید، توجه کنید که آیا ان شی بخصوص را در منزل دارید یا خیر.  پشت یخچال، کابینت ها و گنجه ها، جاهایی است که ممکن است شروع  خوبی برای بررسی باشند. همیشه لیستی از وسایل کم مصرف خود تهیه کنید و مشخص نمایید که  آنها را کجا گذاشته اید. بدین ترتیب شما می توانید با آگاهی از آنچه که در  منزل دارید، از خرید آن صرف نظر کرده سبب حفظ پول خود شوید.

۴۰ احساس نکنید که همیشه باید کاری انجام بدهید. اگر کاری انجام بدهید هیچ اتفاقی نمی افتد در حقیقت کار نداشتن زیانی  به نظم روزانه نمی رساند. بنشینید و آسوده باشید یا این که پرسه بزنید،  به ذهنتان اجازه ندهید آشفته و مضطرب شود. شاید با فکر کردن به این که  می توانستید در لحظه های بیکاری کاری انجام دهید اما آن را تلف کرده اید، دچار تشویش و نگرانی شوید. اما با کنترل خود در واقع شما کاری انجام  داده اید و توانسته اید به آسانی و با آرامش لحظاتی را هم که کار خاصی  برای انجام نداشته اید، مدیریت کنید و سبب آرامش ذهن خود شوید. و بدین ترتیب می آموزید که زندگی تنها کار کردن نیست. بلکه بودن شما هم  به تنهایی دارای معنایی است. بنابراین آسوده باشید و در لحظات بیکاری نیز از زندگی لذت ببرید.

۴۱ یک فهرست ساده ی غذایی کافی است. هنگام پذیرایی از مهمان هایتان، نیازی نیست که دستپاچه شوید و یا در تهیه انواع غذا و دسر زیاده روی کنید. افراط در پذیرایی این قید و بند را برای  میهمان ایجاد می کند، که لطف میزبان را جبران کند. بنابراین به کیفیت آنچه  پذیرایی می کنید توجه نمایید، نه به کمیت و مقدار آن. این کار هم سبب  قناعت در وقت و سرمایه ی شما می شود و هم موجب احساس راحتی و  آسودگی مهمان شما.

۴۲ قبل از قضاوت به دنبال کشف حقیقت باشید. در داوری کردن هرگز عجله نکنید و قبل از اینکه به کسی تهمت بزنید و یا به  سرعت نتیجه گیری کنید حقایق را بررسی کنید. قضاوت عجولانه هم به زیان خود شما و هم به زیان دیگران است. همیشه پیش از رسیدن به مرحله ی قضاوت اطلاعات کاملی را از منابع قابل  اعتماد کسب کنید. جامعه ی امروزی ما، ما را آماده ی مجازات دیگران و ضربه زدن به آن ها کرده است، حال آنکه اگر داوری درباره ی شخصی اشتباه باشد، سبب پشیمانی و احساس شرم می شود. شما خود را دچار چنین قضاوتی نکنید و پیش از اینکه وارد عمل شوید، حقایق را در یابید.

 ۴۳ دایره ی لغات خود را وسعت دهید. به دنبال معنی یک لغت بودن، معانی مختلف آن را کشف کردن یا پرسیدن معنی آن از دیگران، نباید شما را نسبت به آنچه نمی دانید مایوس کند. وقتی معنی واژه ای را نمی دانید، حتما در جستجوی آن باشید. سعی کنید  هر روز معنی یک لغت تازه را با نحوه ی تلفظ و موارد استفاده ی آن بیاموزید. مردم دنیا در پیوند با یکدیگر در حال ایجاد ارتباط با یکدیگرند و افزایش دایره ی معلومات شما در این ارتباط موثر واقع می شود.

 ۴۴ پیش از رسیدن به رستوران، سفارش بدهید. اگر فرزندانی شلوغ و سرکش یا پر اشتها دارید، پیش از آن که از منزل خارج شوید، سفارش غذای خود را به رستوران مورد نظر خود بدهید. بدین ترتیب وقتی شما به آنجا رسیدید غذای شما آماده است. سرگرم نگه داشتن بچه های کم سن و سال در چنین مکان هایی از وظایف مهم به شما می رود. پس جهت آسودگی خود و در انتظار آماده شدن غذا نبودن، از این تجربه بهره مند شوید.

۴۵ نزدیک محل زندگی خود کار کنید. کار کردن در جایی که از محل زندگی دور است، علاوه بر صرف هزینه ی جابجایی و دیگر هزینه ها، سبب فرسودگی جسم شما می گردد و نیز لحظاتی را که می توانید بیشتر در کنار خاواده باشید، تلف می کند. بنابراین زندگی خود را ساده تر کنید و با یافتن شغلی در نزدیکی محل زندگی خود هم برای صرف غذا در منزل باشید و هم شاهد قد کشیدن بچه هایتان باشید.

۴۶ کارهایتان را در خلوت ترین زمان انجام دهید. اگر علاقه مند به شلوغی، تنه خوردن ها و منتظر ماندن در یک صف طویل نیستید، سعی کنید کارهایتان را وقتی که دیگران نیستند انجام دهید. به بانک، خشکشویی، سوپر مارکت و داروخانه زمانی بروید که خلوت ترین زمان باشد. در رستوران ها نیز غذای خود را زمانی بخورید که زودتر یا دیرتر از موقعی باشد که اکثریت مردم در آنجا هستند. معمولا در پایان فصل ها که تراکم کمتر است و چیزها نسبتا ارزان ترند، به مسافرت بروید. بدین ترتیب با آسودگی و آرامش از عهده ی کارها برآیید.

۴۷ نفس کشیدن را فراموش نکنید. گرچه نفس کشیدن به طور خودکار انجام می گیرد، اما شمرده شمرده نفس کشیدن و نفس عمیق برای کاهش استرس غیر ارادی و خودکار نیست. هر از گاهی، آگاهانه یک یا دو نفس عمیق بکشید. خصوصا لحظاتی که کار روزانه تان فشرده و فراوان است این کار سبب آرامش شما، کسب انرژی بیشتر و کاهش فشار می گردد و شما را برای روبه رو شدن با مشکلات کاری آماده تر می سازد. هوایی را که برای موفقیت نیاز دارید عمیقا استنشاق کنید.

۴۸ رویدادهای گذشته را برنگردانید. مرور زندگی گذشته بیش از آنچه که موجب خوشحالی گردد، سبب ناامیدی  و یاس می شود. در عوض به تجربیات تازه تر و به آینده ای شادتر بیندیشید. چرا سعی می کنید لحظاتی را که قبلا داشته اید به دوباره بازگردانید.

۴۹ سر وقت بخوابید. زمان و ضمیر ناخودآگاه شما به خوبی می دانند که مشکلات را کی و چگونه  بررسی و حل کنند. وقتی که دیر وقت است و به سختی آشفته و خواب آلود هستید، حتما بخوابید و با خواب شبانه ی مناسب به فکر و ذهن خود  اجازه ی استراحت و آرامش بدهید. بدین ترتیب با ظاهری شاداب تر و فکری تیز تر بیدار می شوید و برای انجام کارها آماده تر خواهید بود.  

 ۵۰ ناراحتی چرا؟ جریان زندگی را عوض کنید. مجبور نیستسد که در زندگی همیشه یک نظم ویژه ای را به نمایش بگذارید. جریان عادی زندگی باید با تجربه های تازه تری آمیخته شود. این  دگرگونی ممکن است صبحانه خوردن در بیرون منزل یا پیدا کردن راه جدیدی برای امرار معاش باشد. یا خواندن صفحه ای از روزنامه که هرگز نمی خواندید، یا دیدن مغازه و منظره ای که قبلا نسبت به آن بی اعتنا بودید، یا تغییر شیوه ی برخورد با مردم و … شاید هیچ یک از این کارها، کار بزرگ و مهمی نباشد، اما انجام چنین کارهایی توانایی شما را در تغییر چشم انداز زندگی و ایجاد تنوع و هیجان  نشان می دهد. بنابراین سیستم یکنواخت زندگی را دگرگون کنید.

۵۱ یاد بگیرید که ” گوش کنید. “ فقط گوش نکنید. به سخنانی که دیگران می گویند به دقت توجه کنید و مفهوم کلام آنها را دریابید. از بریدن کلام دیگران خودداری کنید و اجازه دهید  حرف گوینده کاملا تمام شود و پیش از سکوت او به او جواب ندهید. وقتی گوینده صحبت می کند اگر به مسایل دیگری فکر کنید یا سعی کنید که قبل  از موقع، طرح جواب دادن را بریزید، پیام گوینده را از دست خواهید داد. به  معنای ضمنی و درونی سخن دیگران توجه کنید و مطمئن شوید آنچه که  شما شنیده اید و درک کرده اید واقعا همان مفهوم است که گوینده قصد ارسال آن را داشته است. اگر واقعا گوش کنید بیشتر و بهتر درک خواهید کرد.

۵۲ مقاوم باشید. اگر شخص دیگری وظیفه ی خود را به خوبی انجام نمی دهد، از مسیر خود  منحرف نشوید و هیچ درنگی را جایز ندانید، با اصرار و مقاومت آنچه را که سزاوارش هستید، دریافت کنید. به چیزی کمتر از آنچه که استحقاق آن را دارید، اکتفا نکنید. گاهی دیگران کم کاری می کنند و در خدماتی که برای ما  انجام می دهند، کوتاهی می ورزند. اگر در برابر چنین افرادی تسلیم شویم، گرفتار استرس، خشم و ناراحتی خواهیم شد و از سوی دیگر آنان را  به برخوردهایی از این دست تقویت خواهیم کرد. با چنین اشخاصی صریح و  بی پرده باشید و خواسته ی خود را بی پروا بخواهید.

 ۵۳ به کارایی افزوده شده توجهی نکنید. ( در جا نزنید ) کامپیوترها، تلویزیون ها، ماشین ها و تلفن ها و … بدان سرعت تغییر نمی  یابند. اما سازندگان این کالاها می خواهند که در شما چنین باوری را القا کنند. آن ها می خواهند شما را متقاعد سازند که آنچه هم اکنون دارید کهنه  و از مد افتاده است. حتی اگر کالای مورد نظر را تازه خریده باید. پس اگر هدف اساسی شما با همان لوازمی که دارید برآورده می شود، آن را نگه دارید. زیرا افزوده شدن مثلا یک دکمه زنگ یا یک کارایی حاشیه ای و غیر ضروری ارزش آن را ندارد که شما کالایی را با دو برابر قیمت تهیه کنید

۵۴ یک خانه ی گلی بسازید. ایجاد مکان دل باز حتی یک آلونک که دارای هوای خوشی است. در کنار مشغله ها و زحمات زندگی و دلواپسی ها و تشویش ها بسیار خوب است فضایی که دارای گرما و خنکای مناسب و به دور از آلودگی و رطوبت باشد. یک آلونک گلی در کنار خانه تان به خانه ی شما طراوت خاصی می بخشد.

۵۵ وسایل را از سر راه بردارید. معمولا وقت زیادی تلف می شود تا بتوانید وسایل خود را به جایی که قبلا تعلق داشتند، برگردانید چرا؟ زیرا جایی که شما آن را گذاشته اید، جای وسیله ی دیگری است. بدیهی است وسیله ای که موقتا آنجا جا گرفته است، به زودی سر راهتان را می گیرد و موجب ناراحتی شما می شود. علاوه بر آن وسایلی که آن ها را بی اعتنا به حال خود رها می کنید، به تدریج در محیط کارتان انباشته شده و فضای زندگی را تنگ خواهند کرد. بنابراین وسایل سرگردان را بسته بندی کنید و از سر راه بردارید.

۵۶ در خرید جستجوگر باشید. از طریق مجلات، سایت های اینترنتی، اعلامیه ها و دوستان و خویشاوندان فهرستی از محصولات و تولیدات مناسب تهیه کنید. بدین ترتیب از وجود همه نوع محصولات قابل خرید یا بی ارزش آگاهی خواهید یافت. هرگز کمبود وقت را بهانه ی عدم جستجوی خود قرار ندهید چرا که با این کار پول و وقت بیشتری را هدر خواهید داد. پیش از آن که از به دست آوردن چیزی احساس زیان و پشیمانی کنید، دقیق تر و درست تر انتخاب کنید.

۵۷ قرارهای خود را تثبیت کنید. آیا دوست شما تاریخ روزی را که با شما قرار نهار دارد به خاطر سپرده است؟ آیا تعمیر کارتان در روز مقرر در منزل شما خواهد بود؟ آیا پرواز شما به مقصد معین انجام می گیرد؟ خود را به حال حدس و گمان رها نکنید و بیکار سرگردان نمانید. یک دقیقه صرف تماس تلفنی کنید و قرار خود را یادآوری کنید و آن را تثبیت نمایید تا الغای آن سبب رنجش فراوان شما نشود

۵۸ مرز کافی را بشناسید. یکی از ضعف های فرهنگی جامعه ی امروزی توقف نکردن است و این است که ما نمی دانیم کی به نقطه ی کافی به سوی افراط، فرسودگی، خودستایی، سیری ناپذیری و وابستگی زیان بار حرکت می کنیم. شناسایی کنید نقطه ای را که به اندازه ی کافی کار کرده اید، به حد کافی استراحت کرده اید، به اندازه ی کافی صحبت کرده اید یا خورده اید یا نوشیده اید یا ورزش کرده اید، یا شکوه و شکایت کرده اید، یا حریف خود را مغلوب کرده اید، ثروت کافی جمع کرده اید، به حد کافی قرض کرده اید، به حد کافی تعریف کرده اید و وقتی که در همه ی این کارها مرز کافی را بشناسید متوجه می شوید که ما زمانی به احساس پوچی و بیهودگی می رسیم که به نقطه ی ” کافی ” نمی رسیم.

 ۵۹ امور جزئی را فراموش نکنید. گاهی با قرار گرفتن در انبوه امور مهم و بزرگ زندگی از قبیل کار، مدرسه، خانواده، خویشاوندان و … فراموش می کنیم که به نیازهای کوچک تر خود مانند اصلاحات و تعمیرات کوچک، مرتب کردن محیط کار و زندگی، تسریع تشریفات اداری و حفظ مسائل عمومی زندگی توجه کنیم. رویارویی با این جزئیات و نادیده گرفتن آن ها سبب انباشته شدن این مشکلات جزئی روی هم و سرانجام موجب کاهش کیفیت زندگی می شود. اهمیت دادن به این برنامه های کوچک انرژی تازه ای به ما می دهد تا کارها و برنامه های بزرگتر را پیگیری کنیم. از طرف دیگر نوعی احساس رضایت در ما به وجود می آورد تا به این باور برسیم که همه امور تحت کنترل ماست.

۶۰ همیشه برنامه ای برای مسافرت داشته باشید. چه یک مسافرت کوتاه و چه سفر به دور دنیا فرق نمی کند. برنامه ریزی برای تعطیلات آینده نوعی احساس آزادی، هیجان و نیروی بیشتر جهت حرکت به سوی آینده به ما می دهد. در ابتدای این کار نیازی به صرف هزینه نیست و شما فقط شهرهایی را که مقصد سفر به آن ها را دارید، تحت مطالعه قرار می دهید و برنامه زمانی خود را تنظیم می کنید. بدین ترتیب از فواید شگفت انگیز مسافرت، قبل از سفر، در طول سفر و بعد از آن لذت خواهید برد. بنابراین همیشه برنامه ای برای مسافرت داشته باشید.

 ۶۱ اطلاعات و قرارها را یادداشت کنید. در اولین فرصت نام رستوران مورد نظر، نام شخصی که با او قرار تلفنی دارید، زمان تمرینات و نام وب سایتی که تعریف آن را شنیده اید، یادداشت  کنید. هر آنچه از اطلاعات مفیدی که به دست می آورید، یادداشت کنید. چرا که  ذهن ما انباشته از برنامه های فراوانی است که سبب می شود بسیاری از  این امور را فراموش کنیم. به همین دلیل اگر کامپیوتر دستی یا دستگاه الکترونیکی در دسترس شما باشد، بسیار مفید خواهد بود، پس یادداشت کردن را فراموش نکنید.

۶۲ لباس هایی را که نمی پوشید، به دیگران بدهید. هم اکنون در کمد لباستان لباس هایی یافت می شود که به ندرت پوشیده اید. نظرتان درباره ی این خرید اشتباه چیست؟ نظرتان درباره ی بخشیدن آن  به دیگران چیست؟ شاید منتظرید لباس های مورد نظر دوباره مد شود و شاید منتظرید که روزی  به تن شما اندازه شود یا اینکه دیگر از آنها خسته و بیزار شده اید. اگر با خود صادق باشید قبول می کنید که هرگز قصد پوشیدن آن را ندارید. بنابراین  فقط کمد لباس خود را شلوغ و آشفته کرده اید. این لباس ها را به کسانی  بدهید که واقعا استفاده کنند و قدر آنها را بدانند.

۶۳ آهسته غذا بخورید. غذا نعمت و هدیه ای است که سرچشمه ی لذت و زمان غذا خوردن لحظاتی برای آسودگی و کسب انرژی. این لحظه های آرام بخش را با عجله  خراب نکنید. این آخرین غذای شما نیست. شاید کمی دقت می خواهد اما  خود را به آهسته خوردن عادت دهید. به دقت لقمه را بجوید و مزه ی آن را  حس کنید. بین چند لقمه اندکی مکث کنید و به بدن خود فرصت بدهید و هرگز با دستپاچگی غذا نخورید و لقمه ها را یکی پس از دیگری برنگیرید. شما سرانجام غذای خود را تمام خواهید کرد، پس بهتر است این کار را با لذت و آرامش و آن گونه که شایسته است، انجام دهید.

 ۶۴ درباره مردم سخاوتمند باشید. در انتظار این نباشید که دیگران اشتباهی کنند و علی رغم میل شما کاری  انجام دهند تا فورا آن ها را محاکمه کنید و با آنان بجنگید. مردم ذهن ما را نمی خوانند تا مطابق میل ما عمل کنند و همیشه بی عیب  نیستند. آیا کار شما و برخورد شما همیشه بی نقص است؟ اگر کسی  واقعا سعی دارد کار خود را به خوبی انجام دهد، او را به حال خود رها کنید  و چشم غره و نارضایتی و شکایت خود را برای زمانی نگه دارید که واقعا  حق با شماست نه این که خشم شما یک واکنش دم دستی برای هر پیشامد کوچک باشد. واقع بین باشید و احتمال خطا کردن به هر شخصی را  بدهید.

۶۵ نگران سن خود نباشید. شماره سال هایی را که پشت سر گذاشته اید، به فراموشی بسپارید. سن  شما نه برای سال بلکه به آنچه می خورید، میزان ورزشی که انجام می  دهید و هدفی که در زندگی دارید، وابسته است. آنچه شما نگرانش هستید فقط جدول تاریخی زمان است و نگرانی درباره ی آن احساس پیری  و کهولت را در وجود شما افزایش می دهد. زمان با بی رحمی و بی توجه  به آنچه شما انجام می دهید، پیش می رود و تاثیر و عدم تاثیر آن بر روی  شما به قدرت بستگی دارد. بنابراین از قدرت مثبت خود در این باره استفاده  کنید. به گذر زمان توجه نکنید. به خود، جوانی خود و سلامتی خود توجه کنید.

۶۶ لحظات بیکاری و انتظار را ارزشمند کنید. با بی حوصلگی، فریاد و هیاهو و لعنت فرستادن و عذاب کشیدن نمی توان کاری را سرعت بخشید، این کارها برعکس تحقق امور را به تاخیر می اندازند. ما باید از وقت های تلف شده و لحظات سرگردان استفاده ی مثبت  کنیم. بنابراین وقتی که در ترافیک گیر کرده اید، در صف ایستاده اید یا منتظر  آمدن کسی هستید، به این لحظه های انتظار و بیکاری به عنوان یک فرصت  نگاه کنید نه به عنوان یک مانع. در این موقع برنامه های روزانه تان را مرور  کنید، اطراف خود را تماشا کنید و به زیبایی ها و جذابیت های موجود خیره شوید و یا فقط نفس عمیقی بکشید، از این لحظات برنامه ریزی نشده لذت  ببرید. در واقع شما به طور طبیعی همان کاری را انجام می دهید که هنگام  شکست به سوی پیروزی چنین می کنید.

۶۷ به صورت حساب ها به عنوان تجربه ای مثبت نگاه کنید. واقعیت این است که بسیاری از صورت حساب ها منشا اصلی خشم، ترس  و نگرانی هستند. پیش از آن که به مبلغی که باید پرداخت کنید، فکر کنید  به چیزهایی که این مبلغ  را در برابر آن پرداخت می کنید، بیندیشید. به محصولاتی که زندگی شما را بهبود بخشیده اند، به خدماتی که باعث سلامت و آسودگی شما شده اند و به لحظاتی که خوش بوده اید. بنابراین به این صورت حساب ها به عنوان وسیله ی کمال و افزایش زندگی نگاه کنید نه سبب نقصان و کاهش، سپاسگزار باشید که با پرداخت آن ها به خاطر داشتن امکاناتی، رضایت شما فراهم شده است. به صورت حساب پرداخت شده نیز در حکم یک معامله ی نتیجه بخش و پر سود نگاه کنید.

۶۸ لباس هایی مناسب با دمای هوا بپوشید. چرا کت خود را در گوشه ای گذاشته اید و بدون ژاکت، سرمای بیرون را تحمل می کنید؟ پوشش کم یا زیاد ضرورتی است که در راحتی و آسایش شما نقشی  اساسی دارد و سبب می شود شما بهتر ایفای نقش کنید و از فعالیتی که  در آن وارد شده اید، احساس رضایت کنید. لباس هایی مناسب بپوشید تا به شما اجازه ی هماهنگی با محیط را بدهد و از لباس هایی که شما را گرم یا خنک نگه می دارند، استفاده ی بجا کنید. همیشه لباس اضافی همراه داشته باشید و اجازه ندهید پوشش دیگران در نحوه ی پوشش شما تاثیر منفی داشته باشد و سبب تبعیت شما از آنان گردند. هوشمندانه لباس بپوشید و راحت زندگی کنید.

 ۶۹ سعی کنید که پول به خودخواهی تبدیل نشود ( پیوند ندهید ). اگر چه بسیاری از مردم چنین می کنند، اما معیار احترام وابسته به موفقیت  هایی است که ما در زندگی کسب می کنیم. انباشتن پول برای رسیدن به اهداف ما را از آنچه که واقعا هستیم کمتر نشان می دهد و همچنین توجه ما را از هدفی که واقعا متعالی تر و به دور از خود پرستی است، منحرف می سازد. شاید هدفی که ما قصد رسیدن به  آن را داریم، زاید و غیر ضروری و حتی زیان بار باشد و ما را به انجام فعالیت  های بی ارزش وادارد. بنابراین به هوش باشید که داشتن پول یا جمع کردن  آن سبب خود پرستی نگردد.

 ۷۰ نظم منطقی در خشمگین نبودن است. سعی کنید برای نظم و ترتیب دادن به کارهای فرزندان خود، دچار خشم و عصبانیت نشوید. شما می توانید با کنترل خشم خود مجازات مناسب و سودمندی برای رفع اشتباهات آنان اعمال کنید. به جای فریاد کشیدن و تنبیه و بد رفتاری با آنان، می توانید آنان را سرزنش کنید و خشم و ناراحتی  بی حد خود را با آرامش و حفظ کنترل خود فرو بنشانید و نظم و ترتیب را به  آنان بیاموزید. با این کار دیگر نیاز به واکنش شدید و احساس پشیمانی پس از آن نخواهید  داشت.

۷۱ مسئول زندگی خود باشید. وقتی که کارها بر وفق مرادمان نیست، سرزنش اعضای خانوده، همکاران، دولت و هر کس دیگر بسیار آسان است در واقع عیب جویی از دیگران یکی  از ویژگی های اجتماعات ماست. سعی کنید شما هم برای چنین رفتارهایی عذر و بهانه و توجیه غیر منطقی نیاورید. به جای این کار، مسئولیت انتخاب ها و تصمیمات خود را بر عهد بگیرید. ما می توانیم با پذیرش مسئولیت ها، اشتباهات خود را بپذیریم و اصلاح کنیم و در جهات بهتری حرکت کنیم.

۷۲ هر سال یک میهمانی ویژه برگزار نکنید. اگر چنین کنید، مردم به این میهمانی عادت کرده و در واقع در انتظار چنین  روزی، برنامه ی دیگری برای خود طراحی نمی کنند و اگر شما یک سال از انجام آن خودداری کنید. آن را به خاطر خواهند سپرد و یا به گمان این که آن ها را دعوت نکرده اید ناراحت خواهند شد. تکرار میهمانی های قدیمی و قابل پیش بینی بیهوده است و ارزش میهمانی های قبلی را هم از بین می برد و چنین به نظر می رسد، که شما اصلا در سال های گذشته میهمانی  نداده اید. بهتر است که جشن های غیرمنتظره ای برگزار کنید، تا خاطرات شیرینی از  آن بر جا بماند.

 ۷۳ اول کارهای مهم تر را انجام دهید. شاید چنین کاری به صورت اتوماتیک انجام بگیرد، اما ما معمولا بسیاری از  کارهای مهم و واجب را به خاطر کارهای غیر ضروری دیگر به تاخیر می اندازیم و این کار سبب از دست رفتن انرژی ما و به تبع آن، موجب کوتاهی  در انجام امور مهم تر می شود. هر روز صبح دقایقی را برای تعییین کردن اولویت کارهای روزانه اختصاص دهید و مهم ترین امور را در راس کارها قرار دهید. از هدف اصلی خود منحرف نشوید و هیچ برنامه ی دیگری را در میان کارهای اصلی خود نگنجانید. با انجام کارها به ترتیب اولویت، فشار کاری شما به راحتی از بین خواهد رفت.

۷۴ اگر خراب شده، تعمیر کنید. اغلب ما در تعمیر چیزهای کوچک کوتاهی می کنیم در حالی که همیشه با  چنین اموری درگیر می شویم نباید با قصور در انجام چنین کارهایی زندگی خود را دچار بی سامانی کنیم. چیزهایی مانند صدای زاید سیفون توالت و یا لرزش صدای جیرجیر درها آرامش ما را بر هم می زنند. باید عادت کنیم که به این کارهای به ظاهر بی  اهمیت، اهمیت دهیم و در اولین فرصت آن ها را به انجام برسانیم. یک قرار کوتاه مدت با یک تعمیرکار فکر ما را آسوده خواهد کرد حتی می توانیم خودمان این کار را انجام دهیم. تعمیر و جبران یک نقص، هم برای منزل مفید  است و هم برای آرامش ذهن ما.

۷۵  قبل از انجام کامل یک کار، هزینه ی آن را پرداخت نکنید. این مهم نیست که چه کسی برای شما کار می کند، نقاش، سرویس کار  لوازم یا یک مقاطع کار و هر کس دیگر. به خاطر داشته باشید که همیشه مقداری از دستمزد را نگه دارید تا کار به میل شما انجام گیرد. این روش سبب می شود که اگر نقص و مشکلی در کار بود شما بتوانید اعمال قدرت  کنید و از انجام یک کار تقلبی، ناقص و ناتمام جلوگیری کنید. بنابراین جهت  پرهیز از هرگونه مادله پولی و مالی هرگز همه ی دستمزد را پیش از پایان کار پرداخت نکنید.

۷۶ کتاب هایتان را امانت ندهید. غیر از زمانی که می خواهید از شر برخی کتاب های خود خلاص شوید، هرگز کتاب های خود را امانت ندهید، زیرا احتمالا آن را هرگز پس نخواهید گرفت. چون اغلب فراموش می کنید که کتاب خود را کی و به چه کسی  امانت داده اید و زمانی متوجه نبود آن می شوید که به آن نیاز پیدا می کنید. کتاب هم جزو چیزهایی است که مردم در باز پس دادن آن کوتاهی می ورزند، بنابراین به کسی که از شما کتاب به امانت می خواهد پیشنهاد  کنید که آن را از کتابخانه تهیه کند.

۷۷ خجالتی نباشید. باور کنید مردم درباره ی شما قضاوت نمی کنند. آن ها به قدری گرفتار مشکلات خویش هستند و درباره ی زندگی خود غرقه اند که متوجه نمی شوند شما چه پوشیده اید یا چه کار می کنید. برای اثبات این سخن کمی  به خودتان توجه کنید بسیاری مواقع شما به خاطر خصیصه های مثبت دیگران، نسبت به معایب کوچک آن ها بی اعتنا هستید. بیش از حد خجالتی بودن، شما را از رسیدن به اهداف بزرگ باز می دارد. قبول کنید که برخی اعمال شما همیشه دارای نواقصی هست و در واقع همین عیب هاست که انسان بودن شما را می رساند. در نتیجه کاملا راحت  و عادی باشید و از خجالت بپرهیزید. 

۷۸ انسان های بی مسئولیت را کنار بگذارید. همیشه افرادی هستند که درست زمانی که دچار مشکل شده اید، از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی می کنند و از انجام وظایف خود کوتاهی می ورزند. این مساله را طبیعی تلقی کنید و برای رهایی از چنین مشکلی همیشه برای کاری که انجام می دهید، افراد ذخیره نیز در نظر بگیرید و در رویارویی با افراد مسئولیت گریز به راحتی آن ها را کنار گذاشته و افراد دیگری را جایگزین آنان نمایند.

۷۹ توجه کنید که هر چیز را کجا می گذارید. تصور کنید که فلان خودکار، عینک مطالعه، ابزار و حتی یک قطعه کاغذ را کجا گذاشته اید، بله: این کار ساده ای نیست. زیرا شما احتمالا در حالی که  دچار حواس پرتی بوده اید، آن را جایی گذاشته اید و اکنون باید با زحمت و فکر فراوانی جای شی مذکور را بیابید. برای رهایی از این مشکل از جا به جا کردن ابزارآلات و دیگر چیزها جز در مواقع ضروری پرهیز کنید و از هر وسیله درست در محل کار مربوط به آن استفاده کنید. با این کار در زمانی که برای آن تلف می کنید، صرفه جویی کرده اید.

 ۸۰ بگذارید خبره هر کاری، آن را برایتان انجام دهد. حق با شماست، وسوسه انگیز است فکر اینکه با نصب کباب پز گازی، دستگاه ضبط صوت و یا تعمیر دوچرخه خودتان، چند دلار قناعت خواهید کرد.  شاید هم به کارهایی که وقت شما را تلف می کند، علاقه مند هستید. در  هر حال، بهتر است با این کارها اعصاب خود را در هم نریزید و بگذارید کسی که در این کارها مهارت کاملی دارد آن ها را انجام دهد. بدیهی است  در این صورت کارها سریع تر و بهتر شاید هم ارزان تر به انجام برسند و بدین ترتیب شما تا نیمه شب وقت خود را صرف نخواهید کرد و تازه در آن وقت متوجه شوید که قسمت مهمی از دستگاه را گم کرده اید و یا دوباره نصب آن را از سر شروع کنید.

۸۱ قبل از عمل فکر کنید. تعجب می کنیم اگر بدانیم که چقدر پول، وقت و انرژی ذخیره می شد اگر تنها قبل از هر عملی فکر می کردیم. قبل از هر کاری باید مسیر آن را در ذهن خود مجسم کنیم. نتایج را بسنجیم و راه کارها را بررسی کنیم و سوالات زیادی در آن زمینه از خود بپرسیم با این کار متوجه می شویم که در  بسیاری موارد کاری را که با تصمیماتی ناگهانی و عجولانه قصد انجام آن را داشتیم، کنار می گذاریم. ذهن ما بهترین و موثرترین ابزاری است که می توانیم از آن در تشخیص ابعاد مختلف هر کاری استفاده کنیم. البته ترجیحا قبل از اقدام به هر کاری.

۸۲ آیا از چیزی که از حراجی خریده اید، استفاده خواهید کرد؟ برای خریدن یک چیز و نگه داشتن آن باید بهایی بپردازیم و آن پول ماست. در واقع ما فریب خورده ایم و به جای حفظ پول خود آن را بیهوده از دست داده ایم و این در واقع همان چیزی است که حراج کننده ی یک کالا می خواهد. وقتی که چنین افرادی یه شما پیشنهاد خرید می دهند و می گویند  یا هم اکنون خرید کنید یا اینکه این فرصت را از دست خواهید داد، نسبت به  کیفیت کالای آن ها تردید کنید صبر کنید تا به آن چیز خاص، واقعا نیاز پیدا کنید. مطمئن باشید که همان کالا را در جاهای دیگر خواهید یافت. چرا با خرید های بیهوده از حراجی ها _ صرفا به این جهت که قیمت پایین است خود را مقروض می کنید.

۸۳ روشن و سنجیده صحبت کنید. موانع یک ارتباط خوب و سازنده را از میان بردارید. یکی از این موانع می تواند  سرعت بیش از حد صحبت باشد که سبب می شود واژه ها تاثیرشان و همچنین معنی واقعی خود را از دست بدهند. صحبت بیش از حد در یک مورد خاص، تکرار غیرضروری کلام و صحبت بیش از حد ضروریت و نیاز نیز از  این موانع به شمار می رود. واژه های خود را به دقت انتخاب کنید، سعی کنید کلامتان واضح و روشن باشد، با اشتیاق و صادقانه صحبت کنید. اگر صحبت دیگران، مسیر گفتگوی  شما را عوض کند، به آرامی با حفظ زمینه ی صحبت خود به مسیر قبلی و بحث مورد نظر خود برگردید. در مقابل شما هم باید به سخن دیگران توجه کافی داشته باشید. این بهترین راه برای توجه دیگران به سخنان شماست.

۸۴ هر روز ده دقیقه برای نظافت در نظر بگیرید. هر روز با اختصاص دادن وقت کمی برای مرتب کردن منزل خود برنامه ی زندگیتان را کامل تر کنید. دقایقی صرف پاک کردن و مرتب ساختن در هم  ریختگی ها بکنید، اتاق بچه را تمیز کنید، کشوها را بررسی کنید و خرده ریزهای بی مصرف را دور بریزید. زباله های جا مانده را بیرون ببرید. وسایل  غیر ضروری را کنار گذاشته و آنچه را که ضروری و پر استفاده است، دم دست قرار دهید. با انجام روزانه ی این کارها متوجه می شوید که وقت چندانی صرف انجام آن ها نمی شود. از طرفی کارهایتان با همین توجهات کوچک سر و سامان فراوانی می یابد.

۸۵ – ۸۶ : برای یک دقیقه باور نکنید. شرکت های بی شماری دستورالعمل هایی را عرضه می کنند و جهت  تبلیغ خدمات خود، پیشنهادات فراوانی در جهت همکاری مردم با آنان می  دهند. آن ها ادعا می کنند که شما می توانید با پیوستن به آن ها، به تمام  خواسته ها و اهداف خود برسید. زرنگ باشید و با کاهش توقعات خود برای پیشرفت های فوری به چنین سخنان و پیشنهادات اعتماد نکنید. ۸۶: یک جفت دمپایی راحت داشته باشید. وقتی از سر کار به منزل می آیید، باید خود را سبکبار و راحت کنید. چیزهای  زیادی می توانند این راحتی را برای شما ایجاد کنند، یکی از این ها، دمپایی  است. کفش هایی را که در طول روز به پاهای شما فشار آورده است به سرعت درآورده و دمپایی به پا کنید. یک جفت دمپایی مانند یک دوست قدیمی سخاوتمند و مایه ی آسودگی است در تهیه ی آن کوتاهی نکنید.

 ۸۷به محض رسیدن به منزل، با بچه ها بازی کنید. بله درست است. شما کارهای زیادی هم در منزل خواهید داشت و یا شاید فقط قصد استراحت دارید. در هر صورت بهتر است اول با بچه های خود بازی کنید. این کار شما به آنان می فهماند که آن ها را خیلی دوست دارید و بیش از هر چیزی به آن ها اهمیت می دهید و همین مایه ی خوشنودی و رضایت آن ها خواهد شد. از طرف دیگر این کار سبب می شود که اگر اشتباهی از سوی آنان سر زده باشد، سرزنش آن ها به تاخیر بیفتد. در هر حال لحظه هایی نیز وجود دارد که آن ها را پریشان سازد و به شما وقتی برای آسودگی و کار بدهد پس فراموش نکنید، اول با بچه های خود بازی کنید تا آشوب ها و تشویش های درونی آن ها و خود را فرو بنشانید.

۹۰برای انجام کارهای دشوار به خود فرصت بیشتری بدهید. وقتی که در انجام کاری دچار اشتباه می شوید و کارتان به نتیجه نمی رسد، سعی کنید دچار یاس و دلشکستگی نشوید و واکنش های خشم آلود از خود نشان ندهید. کمی به خود فرصت دهید تا در مرحله ی جدیدی آن را به انجام برسانید. پس ابتدا باید صبر و شکیبایی داشته باشید و حقیقت را بپذیرید سپس به خود بگویید اگر چه این کار دشوار است اما اگر بیشتر تلاش کنم می توانم از عهده آن برآیم و حتی می توانم بحران های بدتر از این را در آینده برطرف کنم. مسلما این کار ساده نیست اما اگر صبور باشید و با پشتکار و سماجت بیشتری با مشکلات روبه رو شوید، حتما در آینده موفق خواهید بود.

۹۱ – ۹۲

۹۱: حرف نزنید؛ عمل کنید. لاف زدن درباره ی کارهای بزرگی که می خواهید انجام دهید، سبب بی اعتباری شما می شود چرا که اگر نتوانید به گفته ی خود جامه ی عمل بپوشانید، از خود ضعف نشان داده اید و با این کار خود را غیر مسئول و غیر قابل اعتماد معرفی کرده اید. اگر واقعا می خواهید در مردم نفوذ کنید و آنان را تحت تاثیر قرار دهید، هدف بزرگ خود را فاش نکنید. در این صورت اگر موفق شوید تحسین همه را بر می انگیزید و آنان را با تواضع و همت خود متاثر می سازید و اگر بنا به دلایلی موفق نشوید، کسی از هدف شما و شکست شما در آن آگاهی نخواهد داشت. ۹۲: درباره ی وظیفه خود دقیقا مطلع باشید. قبل از قبول کردن یک مسئولیت، وظایف خود را در آن باره بپرسید و از تمام ابعاد آن کار آگاه شوید تا زمانی که فرصت دارید، در آن باره تحقیق و ارزیابی نمایید. این کار سبب می شود که از افسوس خوردن های بعدی در امان باشید. بنابراین، پیش از آنکه عمق آب را بررسی نکرده اید، در آن شیرجه نزنید

۹۳ – ۹۴: چیزها را در ظرف بر چسب دار یا شیشه ای قرار دهید. آیا می دانید چقدر وقت صرف بر چسب زدن به ظروف، جعبه ها، کیف ها و بسته های مختلف می کنید. خوردنی ها و چیزهای دیگر را در ظروفی بگذارید که شیشه ای و قابل رویت هستند. بدین ترتیب وقت و انرژی شما در باز کردن و نگاه کردن به تک تک ظروف تلف نخواهد شد. ۹۴: در هر چیزی می توان اندکی خوشی یافت. گر چه زندگی گاهی مسخره و مضحک به نظر می رسد اما اگر تشویش و اضطراب شما در این مورد بیش از حد باشد، خوشی های ساده ی فراوانی را که پیرامون خود دارید، از دست خواهید داد. چرا زیبایی های دلپذیر و شادی های آن را از خود دریغ می کنید؟ سعی کنید حتی زمانی که با مشکلات رو به رو می شوید، روحیه خود را حفظ کنید. به اشتباهات خود لبخند بزنید و به دیگران نیز شوق زندگی دهید. این را بدانید که شادی مسری است و لبخند شما راه روشنی است به سوی روابط شغلی بهتر، بر طرف کردن روابط تیره و گرایش شما به سوی فعالیت های بیشتر. لبخند زدن را فراموش نکنید.

| ۹۵ – ۹۶


۹۵:

درهای بسته زندگی را باز کنید.

درهای بسته عبارتند از: نمی توانم این کار را انجام دهم، برای انجام این کار پیر شده ام، مشغله ام خیلی زیاد است، اطلاع کافی در این باره ندارم و مرا جدی نمی گیرند و … این موانع دروغین را کنار بگذارید تا به فضیلت و کمال و سرور واقعی برسید. تلاش خود را چندین برابر کنید و از وقت خود حداکثر بهره را ببرید تا زندگی عادی و راکد خود را دگرگون سازید و برای پیشرفت استعدادهای نهفته و ایجاد دوستی های جدید، در مسیرهای تازه تری قدم بردارید. تنها مانع واقعی در رسیدن به اهداف، خود شما هستید. اگر بخواهید هر دری را باز خواهید کرد.

۹۶:

هدیه ای مناسب بدهید.

یافتن یک هدیه مناسب برای کسی که مشابه آن را از قبل ندارد، کار سختی است. همچنین آگاهی از سلیقه ی گیرنده هدیه دشوار است. راه ساده تری نیز وجود دارد، برای خرید یک هدیه غیر مستقیم، از خود گیرنده هدیه کمک بگیرید و اجازه دهید خود او هدیه ی مورد نظر را انتخاب کند. بدین وسیله اولا شما در نظر آن شخص اعتبار بیشتری خواهید یافت و ثانیا از انتخاب هدیه ای نامناسب و به درد نخور پرهیز خواهید کرد.

۱۰۰روش برای زندگی بی دغدغه | ۹۷ – ۹۸

۹۷: احتمال بدهید که کارتان طول می کشد و گران تمام می شود. کار ما به هر چیزی که مربوط باشد اعم از سر و سامان دادن به خانه، تعمیر یک وسیله، دستوالعمل یک غذا، رفتن به تعطیلات و خرید یک وسیله ی تازهو یا هر کار دیگر، سرشت انسانی ما ایجاب می کند که بدانیم کار مورد نظر چقدر زمان و چقدر هزینه می برد. بهتر است در این مواقع خود را از قبل آماده کنیم و انتظار شرایط نامساعد و غیر منتظره را داشته باشیم. یعنی زمان، دشواری و هزینه ای بیش از آنچه که ممکن است و تصور می شود، در نظر بگیریم. در این صورت اگر اوضاع مطابق تصور ما پیش نرفت، دچار هیجان و تعجب نخواهیم شد. بنابراین همیشه امیدوار به تحقق بهترین باشید اما روی آن بیش از حد حساب باز نکنید.

۹۸: در ماجراهای هیجان انگیز، بیش از اندازه هیاهو نکنید. ممکن است که ناچار باشید یک دوره ی درمانی را پشت سر بگذارید، بحث و گفتگویی داشته باشید، خویشاوندان را ملاقات کنید، دستیار خود را اخراج کنید، مسافرتی هوایی داشته باشید یا در یک مسابقه ی مهم شرکت کنید و … در هر صورت سعی کنید پیرامون این مسائل جنجال و هیاهو راه نیندازید و نگران نباشیدو تشویش و ایجاد جنجال در چگونگی انجام کارها سبب وخامت اوضاع می گردد. آرام بگیرید و بر این باور باشید | ۹۹ – ۱۰۰


۹۹:

همیشه از وسایل کمکی مناسب استفاده کنید.

هیچ چیز نمی تواند به اندازه ی یک وسیله ی مناسب سبب امنیت و انجام بهتر و سریع تر و اقتصادی تر کارها گردد. تفاوتی ندارد که این وسیله را اجاره کنید، بخرید یا حتی امانت بگیرید. در هر صورت می توانید از مزایای آن بارها استفاده کنید و فراموش نکنید که در یادگیری روش استفاده از آن هرگز عجله به خرج ندهید.

۱۰۰:

تجدید قوا کنید.

هر چند وقت یک بار روی تخت دراز بکشید و یا اگر در حال کار کردن هستید، لحظاتی توقف کنید و کمی به استراحت بپردازید. در این لحظات استراحت، به مزایای کار خود، به مشکلات آن، اشتباهاتی که تصحیح کرده اید و به موهبت هایی که به دست آورده اید بیندیشید. به خاطر سلامت جسم خود و به خاطر تمام چیزهایی که در زندگی دوست می دارید، سپاسگزار باشید. بنابراین، این کار فقط استراحت نیست بلکه مروری ذهنی است بر فهرست تمام چیزهای خوبی که در زندگی تان دارید. با این کار هرگز اجازه نخواهید داد که انبوه مشکلات بر کامیابی های شما سایه افکند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد